Rýchle zlepšenia (quick-fixes) v regionálnej autobusovej doprave

S Odborom dopravy TSK od roku 2023 spolupracujeme na rýchlych zlepšeniach v regionálnej autobusovej doprave. Našim cieľom je zastaviť odchod cestujúcich do áut a meniť regionálnu dopravu na atraktívnejší dopravný systém.

Regionálna autobusová doprava (RAD) v Trenčianskom kraji od nežnej revolúcie neprešla komplexnou reformou. Viaceré spoje jazdia bez zmeny od polovice 80. rokov, mnohé z nich však medzičasom stratili význam. Naopak, nové ciele cestujúcich tento systém nie vždy pokrýva. Uvedomujeme si, že je potrebná komplexná reforma a integrácia.

Na druhú stranu denne vidíme, že ak chceme zastaviť presun cestujúcich do menej ekologickej individuálnej automobilovej dopravy, prvé zmeny musia nastať ihneď – najvypuklejšie problémy tak riešime už dnes.

Jednotlivé quick-fixes, ktoré v spolupráci s TSK pripravujeme, sa snažíme nastavovať takým spôsobom, aby rešpektovali schválený Plán dopravnej obslužnosti. Malými krokmi sa teda približujeme k cieľovému stavu smerujúcemu ku vzniku integrovaného systému. Nezabúdame pritom ani na zvyšovanie efektivity fungovania RAD.

Čo sa zatiaľ podarilo zlepšiť?

Stredné Považie

  • Zavedenie priamych spojov z najväčšieho dubnického sídliska Pod hájom do krajského mesta Trenčín.
  • Zlepšenie víkendového spojenia medzi Nemšovou a Dubnicou nad Váhom. Takmer 7-hodinovú dieru v odchodoch nahradil približne dvojhodinový interval spojov.
  • Zlepšila sa dostupnosť hradu Vršatec a CHKO Biele Karpaty vďaka sezónnym turistickým autobusom.
  • Nosná linka 309425 z Trenčína do Považskej Bystrice zastavuje na zastávke Beluša, bytovky. Obyvatelia sídliska v Beluši tak už nemusia dochádzať pol kilometra na zastávku Beluša, stred.

Horná Nitra

  • Vybrané spoje medzi Bánovcami a Trenčínom začali premávať cez bánovské sídlisko Dubnička. Obyvatelia tak nemusia ísť 10 minút pešo na autobusovú stanicu.
  • Už 3 regionálne linky jazdia v prehľadnom taktovom grafikone počas víkendov, ich odchody sa pravidelne opakujú každé 2-3 hodiny v rovnakú minútu. Ide o linky z Bánoviec smer Dubnička (obec), Kšinná a V. Hradná. 
  • Premávať začali nové večerné spoje z Trenčína do Bánoviec. Donedávna jazdil posledný víkendový spoj o 18:30 večer, dnes po ňom idú ešte 3 ďalšie autobusy, posledný odchod je po 22:20.
  • V piatky vyráža z Trenčína do Bánoviec pilotný regionálny nočný autobus. Odchádza o 23:40 z autobusovej stanice (23:45 z Hasičskej). Neskôr by mali pribudnúť aj „nočáky“ do Dubnice n/V a Nového Mesta n/V.

Navrhli sme aj viacero menších zmien, zameraných na vytvorenie prípojov na vlaky, zlepšenie obsluhy menších obcí alebo zefektívnenie trasovania spojov.

Viac o jednotlivých zmenách si môžete prečítať na našich sociálnych sieťach alebo v blogovej sekcii Regionálna mobilita. Zároveň na tomto mieste ďakujeme Odboru dopravy TSK za konštruktívnu spoluprácu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *