Rýchle zlepšenia (quick-fixes) v MHD Trenčín

Spoločne s Útvarom mobility Mestského úradu v Trenčíne sme pripravili niekoľko zlepšení, ktoré cestujúcim zjednodušujú každodenné cestovanie linkami MHD.

Podobne ako pri prímestskej autobusovej doprave, aj pri trenčianskej MHD zastávame názor, že je potrebné, aby v krátkom čase prešla výraznejšou optimalizáciou. MHD síce bola za uplynulých 20 rokov viackrát reorganizovaná, napriek tomu nedokáže pružne reagovať na nové potreby cestujúcich. Týka sa do predovšetkým obyvateľov z nových mestských štvrtí medzi Záblatím, Zlatovcami a Istebníkom, ale tiež slabej ponuky vo večerných a nočných hodinách či v okrajových častiach mesta, bez možnosti použitia prímestskej dopravy. 

Kým bude optimalizácia MHD zrealizovaná (v súčasnosti si mesto vyberá z viacerých predložených návrhov), pripravili sme niekoľko rýchlych zmien. Našim cieľom v rámci rýchlych zlepšení je predovšetkým udržať v MHD súčasných cestujúcich.

Čo sa zatiaľ podarilo?

  • Pred Vianocami 2021 boli pilotne nasadené kĺbové autobusy na linku 24 počas adventných víkendov. Cestujúci smerujúci na predvianočné nákupy do obchodnej zóny Belá sa tak nemuseli tlačiť. Kĺbové autobusy v Trenčíne cez víkend zvyčajne nepremávajú. Nasadenie „harmoník“ pokračovalo aj v rokoch 2022 a 2023.
  • Presadili sme obnovenie nočného autobusu, v podobe 2 neskorých večerných spojov na linke 22. Cestujúci z najväčšieho sídliska Juh sa tak dostanú na večerné podujatia v meste a opačne cestujúci z R 717 na sídlisko Juh.
  • Od januára 2023 sa na náš podnet zlepšili tiež prípoje od vlakov, najmä vo večerných hodinách smerom na Juh a do Zámostia. MHD tak reagovala na reformu železničného grafikonu v decembri 2022.
  • Od septembra 2023 sme iniciovali predĺženie spojov liniek 5, 6 a 7/17 v Zámostí o jednu zastávku, od SAD na Brniansku. Cestujúci sa tak dostanú bližšie ku cieľu cesty v tejto priemyselno-administratívnej štvrti. 

Za dlhodobú spoluprácu pri zlepšovaní MHD ďakujeme Útvaru mobility MsÚ Trenčín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *